Proč jsem si začal přivydělávat na Upwork

Dlouhá léta pracuji pro nadnárodní společnosti jako “IT specialista”. I když mě moje práce baví, občas se mi hlavou honí podivné myšlenky.

„Má to, co dělám, vůbec nějaký smysl?“

„Nejsem jen číslo v obrovské databázi, které může být kdykoli smazáno?“

„Nejsem jako čivava, kterou musí někdo krmit granulemi, aby se nažrala?“

„Nejsem uvězněn v zlaté kleci, závislý na pravidelné mzdě?“

Zhruba něco podobného se mi honilo hlavou začátkem roku 2022, ale teď jsem s tím chtěl opravdu už něco dělat. Musím se ale přiznat, nevěděl jsem přesně co.

Avšak vesmír nenechal dlouho na sebe čekat a ani nevím, jak jsem narazil na výzvu od Juraje Bednára. Cílem výzvy bylo vydělat 10 % platu, minimálně 100 eur, jinak než prací pro zaměstnavatele.

Mimochodem, věděli jste, že pravidelný plat je stejně návykový jako heroin?

Ale proč si komplikovat život a dělat ještě po večeřích a o víkendu něco navíc? Protože nechci být čivava, ale chci být vlk, co si svoje granule (nebo alespoň část z nich) dokáže ulovit sám. To je jakože moje proč.

Že budu dělat něco s IT související, mi bylo jasné hned od začátku. Ale co mi jasné nebylo vůbec, bylo, jak to budu dělat. Když člověk něco dělá, vždy se na něčem dřív nebo později zasekne. Hehe, kdyby tohle bylo jediné zaseknutí, ale teď už předbíhám.

Začal jsem znovu přemýšlet, co občas hodně bolí, a proto jsem si sepsal, jak by mělo to moje lovení granul vypadat. A po dlouhém přemýšlení mi tohle vypadlo z hlavy.

To, co budu dělat, chci dělat online, chci to dělat, kolik chci, a kdy chci.

Už jen zůstávalo najít nějakého klienta, který by byl s tím, co já chci, „OK“.

Do práce jsem povolal Google a po několikahodinovém vyhledávání jsem měl celkem slušný seznam stránek, kde by se dalo najít přesně to, co hledám.

Ze seznamu jsem hned vyhodil všechny lokální stránky pro omezenou nabídku. Zůstalo jen několik posledních kandidátů a po velmi rychlém průzkumu nakonec zvítězil Upwork.com.