Jak jsem si založil účet na Upwork

Na Upwork jsem se oficiálně zaregistroval 16. března 2022, ale skutečně jsem začal pracovat až na začátku výzvy od Juraje Bednáře. Více jsem to rozepsal v předchozím článku proč jsem si začal přivydělávat.

Moje představy o tom, jak to na Upwork funguje, byly hodně naivní, ale vystřízlivění přišlo hodně rychle. Pokud na Upwork nemáte pořádný profil, do čehož jsem samozřejmě nespadal, tak jste všem úplně ukradení. Prostě po vás ani pes neštěkne.

I když máte v IT 20 let zkušeností, jako já, na Upwork to neznamená nic, protože o tom nikdo neví a musíte začít budovat vše od nuly. Navíc soutěžíte s celým světem freelancerů od Indie až po USA.

Až když jsem si tohle uvědomil, bylo mi jasné, že to bude minimálně na začátku dost tvrdá práce. Abych se prodal, potřeboval jsem skvělý profil a tady začala skutečná práce.

Jako první věc jsem potřeboval ověřit svůj účet. To znamenalo poslat na ověření několik dokumentů. Upwork je v tomhle docela striktní a trvalo to nějakou chvíli, než jsem se stal oficiálně “verified”.

Drtivá většina klientů se s vámi ani nezačne bavit, pokud nemáte ověřený účet. Na oplátku se také nebavím s klienty, kteří nemají ověřený účet. Prostě ověřený účet patří k dobrým mravům a máte větší šanci, že vás ani klient, ani freelancer nepodvede.

Další podmínkou bylo vyplnit test, aby se ujistili, že rozumíte, jak to u nich na stránce funguje. Podle mého názoru to bylo také proto, aby oddělili opice od lidí. Když se mi podařilo po několika pokusech vyplnit test, začal jsem pracovat na nejdůležitější části, a to vyplňování profilu.

Pracoval jsem na tom několik dní a mým cílem bylo vyplnit profil na 100%. Upwork dokonce zobrazuje, na kolik procent už máte profil vyplněn. Docela mě pobavila otázka, jestli jsem válečný veterán. Naštěstí ještě nejsem. 🙂

Nejproblematičtější částí pro mě byly projektové reference. Když pracujete 20 let pro korporace na interních aplikacích, které jsou “důvěrné”, nemůžete zveřejnit mnoho informací. Ve skutečnosti nemůžete zveřejnit vůbec nic.

Posledním krokem bylo nutné získat pozitivní feedback od nějakého klienta. Ale o tom více v příštím článku, jak jsem si našel prvního klienta na Upwork.