Jak jsem si našel prvního klienta na Upwork

Trvalo mi několik dní, než jsem svůj profil vyplnil na 100 %. Vložil jsem do toho maximum, co jsem v té době byl schopen, a pak jsem se rozhodl, že je čas si najít prvního klienta.

Začal jsem odpovídat na různé nabídky, které mě zaujaly, ale k mému překvapení mi nikdo neodpověděl. Problém byl v tom, že jsem ještě neměl žádnou zpětnou vazbu od žádného klienta. To ale dávalo smysl, když jsem teprve začínal.

Byl to docela začarovaný kruh. Chtěl jsem perfektního klienta, ale bez pozitivní zpětné vazby od nějakého jiného klienta to bylo prakticky nemožné.

Pak jsem to chvíli zkoumal a zjistil jsem, že někteří klienti nabízejí práci právě pro nové lidi, kteří potřebují získat reference a pozitivní zpětnou vazbu. Háček je ale v tom, že platí kulové, lépe řečeno minimum, co Upwork dovolí zaplatit.

Řekl jsem si: “OK, musím zabojovat a získat, co potřebuju, i když na začátku nic nevydělám.” S tímto mindsetem jsem se znovu vrhnul na odpovídání na nabídky a asi na desátý pokus se někdo ozval. HURÁ!

Úkolem bylo vytvořit semestrální práci z programování a algoritmů za odměnu $5 :-). Pracoval jsem na tom asi týden a několikrát jsem chtěl vše zabalit, protože pracovat za 5 dolarů týdně není žádná výhra.

Musel jsem si pořád dokola opakovat, že to nedělám pro peníze, ale kvůli pozitivním referencím. Nakonec, asi po dvou týdnech, jsem od klienta konečně dostal svůj první 100% feedback a svých 5 dolarů za práci. Cítil jsem se, jako kdybych vydělal milion.

Z první práce na Upwork jsem zjistil, že už nechci dělat semestrální práce. Na první pohled se to zdálo být jednoduché, ale opak byl pravdou. Bylo to hodně o matematice a celkem složité. Musím říct, že jsem se hodně natrápil, ale $5 bylo doma, a hlavně pozitivní hodnocení, kvůli kterému jsem to dělal.

Klient si mě celkem oblíbil a později chtěl, abych pro něj udělal další semestrálky, samozřejmě za 5 dolarů :-). V té době už jsem měl podstatně lepší nabídky, tak jsem ho vždy zdvořile odmítl. Ale o tom, jak jsem si našel na Upwork perfektního klienta, píšu více v dalším článku.