Jak jsem si našel perfektního klienta na Upwork

Když jsem dokončil první práci na Upwork, získal 5 hvězd a skvělou zpětnou vazbu, byl jsem tak v extázi, že jsem byl připraven si hned najít dalšího klienta.

Tentokrát jsem si nehledal práci za 5 dolarů, ale o něco lepší. Začal jsem znovu odpovídat na nabídky a po několika odeslaných se ozval můj další klient z Řecka.

Musím říct, že tahle spolupráce byla skvělá. Klient mi dal hned několik úkolů, každý úkol za předem domluvenou částku a co je nejdůležitější, za každý dokončený úkol mi dal perfektní zpětnou vazbu.

Naše spolupráce trvala asi měsíc, celkově jsem si u tohoto klienta vydělal 1305 dolarů a získal 7 perfektních hodnocení. Pak jsme se museli rozejít, protože mu došly peníze, které měl vyhrazené na projekt.

Tahle spolupráce „naboostovala“ můj profil a také jsem získal na Upwork status “Top Rated”. Po několika měsících se znovu ozval s prací, ale to už jsem měl jiného klienta, takže jsem ho musel odmítnout.

Mezitím se mi ozval další klient, tentokrát z Česka, a ten si mě našel úplně sám, takže jsem nemusel odpovídat na žádné nabídky. Byla to malá zakázka na několik hodin za fixní sazbu.

Dostal jsem skvělé hodnocení, ale zároveň jsem si uvědomil, že bude lepší, když začnu dělat za hodinovou sazbu. Ještě několikrát jsem pro něho dělal, ale už vždy jenom za hodinovku.

Další klient, kterého jsem si našel, byl z USA, ale dělal jsem pro něho jenom 3 hodiny za $15 na hodinu. Proč jenom tak krátce? Protože časový posun – když on dělal, já jsem spal a naopak. Komunikace byla hodně zdlouhavá. Ponaučení z téhle zakázky bylo, že velký časový posun může být docela problém.

Pak přišel můj pátý klient z Izraele, pro kterého dělám dodnes. Začal jsem pro něj pracovat za $20 na hodinu a postupně jsem se posunul na $25 na hodinu. Stále tlačím hodinovou sazbu nahoru a chci se dostat alespoň na $50, což je na Upwork celkem reálné.

Na izraelském klientovi jsem vydělal většinu peněz a díky dlouhodobé spolupráci jsem získal i vyšší status “Top Rated Plus”, který má pouze 3% freelancerů na Upwork.

V dalším článku vám popíšu, co dělám s penězi, které vydělávam na Upwork.