Můj příběh

Když se chcete dozvědět, jak najít práci, kterou můžete dělat kdykoliv a kdekoliv

Mám ten odznáček, hurá!

Jsem TOP RATED freelancer na Upworku a taky máma na mateřské. Když mám chvilku, ráda si sednu k notebooku a pracuju.

Práci si hledám na serveru pro freelancery Upwork.com. Vyhovuje mi, že pokaždé můžu dělat něco jiného, sama si určím, kdy a jak dlouho budu pracovat, přivydělám si a naučím se něco nového. Vím, že tohle není pro každého, ale pro mě je to to pravé.

Když jsem se ptala své mamky, co mě bavilo v dětství, tak mi potvrdila, že jsem vždycky chtěla zkoušet dělat všechno. A dělám to i dnes.

Není to podvod?

Je to tak, ráda zkouším nové věci. Ale když jsem se na Upworku zaregistrovala, nezdálo se mi to zrovna moc důvěryhodné. Tou dobou jsem byla zaměstnaná na plný úvazek a neměla jsem čas ani chuť pátrat po tom, jestli je to opravdová možnost přivýdělku, nebo jde o podvod. Navíc mi to všechno přišlo zmatené. Nabídek práce tam je spousta ale ta cizí jména zadavatelů, země odkud jsou a některé ty inzeráty ani nedávají smysl. A musela bych vyplnit spoustu informací, než bych mohla začít. Zkrátka jsem se jen rozhlédla a pro tuhle chvíli to vzdala.

Po několika letech jsem se ale vrátila. To když už jsem byla na mateřské a měla víc času to vše prozkoumat. Představa, že si budu moct nalézt práci a dělat ji odkudkoliv se mi moc líbila. Šlo to až příliš snadno a možná i kvůli tomu jsem pořád měla pochybnosti.

Opravdu mi za tu práci zaplatí a peníze přijdou na účet? A nestrhnou mi nějaké další poplatky? Aby se mi to vůbec vyplatilo… Co když to je jen nějaký internetový podvod? I proto jsem tenkrát nepokračovala v hledání další práce a radši jsem si hned po prvním výdělku nechala poslat peníze na účet.

Opravdu to funguje

A přišly. Poplatky mi strhla jen banka za převod z cizí měny. Takže jsem zjistila, že to funguje. Vrhla jsem se na brouzdání po pracovních příležitostech a několik různých vyzkoušela.

Zjistila jsem, že Upwork jako prostředník poskytuje promyšlenou ochranu lidem, kteří pracují i těm, kteří práci zadávají. Je to i komunita lidí, kteří si v diskuzním fóru navzájem poradí, pomůžou, nebo třeba jen tak popovídají o životě.

Potkala jsem mnoho zaměstnavatelů a někteří z nich mi dali víc, než jen dobrou práci. Naučila jsem se od nich, že si váží dobře odvedené práce, vždy poděkují a opravdu se zajímají o lidi. Také jsem ale potkala takové, kterým šlo jen o to, jak co nejvíce ušetřit a nebo ještě lépe vůbec za práci nezaplatit.

A protože ráda zkouším nové věci, vyzkoušela jsem si také Upwork z druhé strany.  Zadala jsem práci (vytvoření grafiky pro naše svatební místo) a s výsledkem jsem byla moc spokojená. Tahle zkušenost mi dala možnost zažít, jaké to je, když pro vás někdo pracuje tak, že předčí vaše očekávání. Pro další práci bych už nikoho jiného nehledala.

Stačí angličtina a být online a můžete začít hned

Musím říct, že registrace na Upworku je snadná a začít můžete téměř hned. Jediné co budete potřebovat, je dorozumět se anglicky a být online. Pak už můžete pracovat odkudkoliv a kdykoliv.

Ale ty začátky zrovna snadné nejsou. Nejprve byste si měli projít všechny podmínky, vyšperkovat váš osobní profil a zjistit si, co vše je nutné dělat tak, abyste šli správnou cestou k lepším a lepším nabídkám práce. Když ale máte trpělivost a postupně získáte dobré reference, tak jste na dobré cestě k přivýdělku, nebo klidně práci na plný úvazek.

Já jsem si už tuhle cestu prošla a ráda se o to s vámi podělím. Mám přečtené nejen všechny podmínky, ale i doporučení a tipy, kterých Upwork uvádí tolik, že by daly na encyklopedii. Přihlašuji se na webináře a čtu aktuality k téhle komunity. Ráda vám na začátku pomůžu a podělím se o své zkušenosti. Můžu vám poradit třeba jak získat hezké reference od klientů, které vám pomohou při hledání další práce. Nebo i ten odznáček, který jsem dostala já.

A proto vám teď už také mohu říct, co na vás čeká a jak se vaše možnosti změní, pokud se zařadíte mezi členy Top Rated Programu.